Detoks


Wiosna to idealny czas, aby zrobić sobie detoks. O higienę zewnętrzną dbamy codziennie, natomiast o higienie wewnętrznej wiemy niewiele i większość osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo jest istotna dla utrzymania zdrowia. Np. w jelicie grubym mogą gromadzić się przez lata kamienie kałowe, toksyny, substancje rakotwórcze, produkty gnicia. Rozchodzą się one po całym organizmie zatruwając nas od środka. Wszystko to jest spowodowane przez nieodpowiedni styl życia, przetworzoną żywność, nadmierne spożycie jedzenia, złe łączenie produktów, powodujące nadmierną fermentację i gnicie. Do tematu oczyszczania powinniśmy podchodzić z rozwagą, gdyż nieumiejętne przeprowadzenie detoksu może spowodować nadmierny przyrost wagi po okresie postu. Detoks może być lekarstwem na wiele chorób oraz przywrócić nasze siły witalne.
Mój pierwszy dzień detoksu wyglądał następująco:
1. Łódeczki paprykowe z pastą z bobu
2. Sok z selera naciowego i melona
3. Wegańska zupa krem z cebuli
4. Makaron z cukinii i alg z sosem pomidorowym i oliwkami
Z diety wykluczyłam: mięso, jaja, nabiał, ryby, zboża. Opiera się głównie na warzywach, niewielkiej ilości owocach i zdrowych tłuszczach.
Ponadto wypijam dużo wody i wspomagam się takimi ziołami jak: koper, krwawnik, wierzbownica. Pamiętajcie, że to nie jest dieta na dłuższy okres czasu, ponadto zawsze powinna być dostosowana indywidualnie.



1. Łódeczki z pastą z bobu

Bób gotuję 15min, następnie zdejmuję skórkę. Dodaję ząbek czosnku, 2 łyżki oliwy z oliwek, sól himalajską, pieprz świeżo zmielony, zioła prowansalskie, paprykę ostrą i słodką, kmin rzymski. Wszystko blenduję. Paprykę kroję w łódeczki i smaruje pastą. Posypałam ziarnkami słonecznika i skropiłam dodatkowo oliwą.

2. Sok z selera naciowego i melona

Wrzucam do wyciskarki 2 gałązki selera naciowego i kawałek melona.



3. Wegański krem cebulowy

Do gotującej się wody dodaję 2 pietruszki, kawałek pora, 3 cebule, 2 marchewki, 1/2 selera, gałązkę selera naciowego, listek laurowy, ziele angielskie. Wszystko gotuję do miękkości. Następnie dodaję 2 ząbki czosnku, pieprz cayenne, paprykę słodką, gałkę muszkatołową, curry, sól himalajską, majeranek. Wszystko blenduję, podaję ze świeżymi ziołami.




4. Makaron z cukinii i alg z sosem pomidorowym

Cukinię kroję na makaron (za pomocą specjalnej obieraczki, możesz też spróbować zrobić go zwykłą obieraczką do warzyw). Wrzucam na patelnie razem z makaronem z alg (polecam dietfood), dodaję przecier pomidorowy(bez cukru) z 2 ząbkami czosnku i drobno pokrojone oliwki. Wszystko podgrzewam na oleju kokosowym około 5min. Przyprawiam: ziołami prowansalskimi, papryką słodką, pieprzem, solą, czosnkiem suszonym, czubrycą.











Komentarze

Popularne posty